Karakteristike bipolarnog poremećaja su totalne promene raspoloženja, od depresije do apsolutne euforije. Tok promene može trajati od nekoliko minuta do nekoliko dana. Još uvek nije otkriven tačan razlog nastanka ovog poremećaja kod ljudi.
Smatra se da je mozak ljudi obolelih od bipolarnog poremećaja osetljiviji nego mozak zdravih ljudi. Bipolar je ozbiljni poremećaj sa velikim brojem obolelih ljudi, kao i sa visokom stopom mortaliteta. Oni bi drugačije reagovali na spoljašnje draži na koje bi zdrav mozak reagovao normalno.
Ova bolest može potpuno onesposobiti čoveka ukoliko se razvije. Klinička slika je individualna i jedinstvena za svaku osobu, zavisi od slučaja do slučaja. Na primer, nekome se simptomi javljaju sa promenom godišnjih doba, neko češće ima nalete euforije, dok neko često ima nalete depresije.
KARAKTERISTIČNE FAZE I SIMPTOMI POREMEĆAJA
Rana, to jest, manična faza ove bolesti jeste kada osoba oseća veliku količinu zadovoljstva. Zatim je osoba energična, euforična, negira da sa njom nešto nije u redu, postaju besni i lako uplivaju u svađe. Može se desiti da osoba vrlo malo spava i da njen govor postane tako brz da ostali ne mogu pratiti njene misli i razmišljanja. Pokretni su, a lako im se poremeti pažnja menjanjem tema. Na kraju se javlja depresivna faza koja može da traje danima, kada dolazi do emocionalnog i fizičkog kolapsa.
Simptomi depresije su: tuga, osećaj beznadežnosti, beskorisnosti, uznemirenost, nepotrebna krivica, smetnje u spavanju (preterano ili premalo spavanja), poremećaj sa apetitom, koncentracijom i pamćenjem. Da bi se dijagnoza uspostavila, jako je bitna anamneza i istorijat bolesti. Neretko bi trebalo da se razgovara sa prijateljima i porodicom da bismo videli kakva je obolela ličnost.
MOGUĆI PRISTUPI LEČENJU
Lečenje bipolarne ličnosti obavlja se uz korišćenje lekova stabilizatora raspoloženja (psihostabilizatori, antidepresivi, antipsihotici), kako bi se povratilo i stabilizovalo poželjno ponašanje i funkcionisanje. Može doći do hospitalizacije, a glavni razlozi za to su bezbednost pacijenta od suicidnosti, brzo pogoršanje stanja, teška klinička slika, nemogućnost funkcionisanja u sredni, gubitak podrške…
Kod urgentnog zbrinjavanja bipolara jako je bitno obratiti pažnju na fizički izgled pacijenta i ponašanje, jer možda če želeti da se odbrani. Potrebno je proceniti rizik za agresivno ponašanje i anamestički podatak o nasilnom ponašanju u prošlosti. Uz adekvatno lečenje može doći do stabilnog raspoloženja, izmene ili gubitka faza. Svakako, njihovim smanjenjem dolazi do velikog doprinosa u kvalitetu života obolelog.
TEKST: ANJA LAZOVIĆ
Anja Lazović je osoba koja se priprema da bude student medicine. Završila je gimnaziju i medicinsku školu. Svoju inspiraciju pronalazi u istraživanju novih informacija, pomaganju ljudima, čitanju knjiga i u usavršavanju svog znanja.