Nakon završenih studija, svi imamo želju da se što pre zaposlimo i da zvanično postanemo odrasle osobe. Međutim, najveća prepreka sa kojom se susrećemo tokom pronalaženja posla je naš nedostatak iskustva, praktičnog znanja. Prethodno radno iskustvo danas ima jednak značaj kao i fakultetska diploma, a možda i veći. Kao rezultat toga nastala je praksa koja pomaže individuama bez radnog iskustva u pronalasku prvog posla.
ŠTA JE PRAKSA?
Praksa predstavlja program treniranja individua bez radnog iskustva u određenom poslu od strane određene kompanije ili freelancing (rad za kompaniju kao individualni kontraktor). Praksa može biti plaćena i neplaćena, ali, bez obzira na sve, donosi veće blago od novca, a to je veoma cenjeno radno iskustvo.
ŠTA TI SVE PRAKSA PRUŽA?
Praksa nudi izloženost stvarnom svetu, kako izgleda rad sa punim radnim vremenom u kompaniji. Kada obavljaš praksu, u mogućnosti si da stekneš znanja i van posla kojim želiš da se baviš. Steći ćeš konekcije i prijatelje u profesionalnom svetu. Umreženost predstavlja razmenu informacija između individua o tome kako poboljšati svoje veštine i profesionalna znanja. Jedan od najboljih načina koji to omogućava, predstavlja praksa. Za studente praksa je jedinstveni način da se umreže i usavrše svoje profesionalne veštine, čak i pre diplomiranja. Za neke studente je ipak odskočni kamen ka dobijanju šanse za stalan posao u željenoj kompaniji.
Praksa, takođe, omogućava učenje o sebi. Kada si praktikant u određenom poslu, dok učiš i istražuješ o tom poslu, shvatićeš da svaki posao ima svoje mane i vrline. Ona omogućava da na kraju doneseš ispravnu odluku o tome da li želiš da taj posao bude tvoja dugoročna karijera.
VEŠTINE KOJE DONOSI PRAKSA
Tokom svoje praktikantske karijere naučićeš i o tvojim snagama i slabostima. Praksa će ti pomoći da te slabosti značajno smanjiš tako što ćeš rešavati zadatke koji će te terati da izađeš iz zone komfora i ojačaš sopstveno samopouzdanje. Još jedan razlog zašto je praksa značajna je što će te na kraju opremiti sa mnogo većim veštinama nego što misliš. Te veštine su: komunikacija, prilagodljivost i timski rad. Ove veštine su veoma značajne, jer bez obzira koliko si dobar, u svom poslu nećeš uspeti nigde ako ne naučiš kako da sarađuješ sa ljudima i kako da budeš timski igrač.
ZNAČAJ PRAKSE
Kada nakon prakse popunite prijavu za posao u određenoj kompaniji, iskustvo koje vam je praksa donela će vam doneti prednost i znanje o tome kako da se istaknete i pokažete da ste vi prava osoba za taj posao. Takođe će vam pomoći da vas regruteri primete, da shvate da posedujete potrebnu motivaciju i želju za
učenjem, jer imate iskustvo van univerziteta.
Praksa predstavlja ključ koji vam pomaže da otvorite vrata uspeha. Svako mora početi odnekud i praksa je odličan način za to. Velike svote novca dolaze sa poboljšanim veštinama i iskustvom i zato ne oklevajte da napravite prvi korak ka uspehu.
TEKST: MARIJA MALENOVIĆ