Usaglasićemo se da ovaj period u mesecu nije najprijatniji za ženski pol. A kako bi i bio, kada tokom ovog perioda telo trpi niz promena koje utiču na naše zdravlje. Metabolizam se usporava, temperatura tela pada za nekoliko stepeni, a znojenje se nasuprot tome povećava. Pored toga, naše telo zadržava višak tečnosti zbog smanjenog sadržaja hemoglobina u krvi i tkivima. Ali da li bi zbog ovih promena u telu trebalo da izbegavamo fizičku aktivnost ?
Veliki broj žena odlučiće se ipak da u ovim danima u mesecu preskoči odlazak na trening. Iz tog razloga izuzetno je važno uzeti u obzir da svaka žena ima drugačije iskustvo sa menstrualnim ciklusom, pa samim tim je najbitnije da slušamo naše telo i kako se mi osećamo tada.
Dakle, nećemo se baviti fizičkom aktivnošću ukoliko nam se javljaju jaki grčevi, bolovi u stomaku, glavobolje, izuzetno obilno krvarenje, ili kada jedva ustajemo iz kreveta. Međutim, ukoliko naše telo ne prati nijedna poteškoća u ovom periodu, izbegavanje treninga nam nije neophodno i neće ničemu doprineti. Štaviše, trening ima mnogobrojne benificije koje nam mogu pomoći pri olakšanju određenih uobičajenih tegoba koje prate menstruaciju.
BENEFITI TRENINGA
Povećava nivo endorfina – vežbanjem podstičemo lučenje enzima endorfina, koji predstavlja prirodno sredstvo protiv bolova
Smanjuje PMS simptome – poznato je da u ovom periodu dolazi do variranja raspoloženja, umora pre i tokom ciklusa. Odličan lek za ove promene predstavlja upravo vežbanje.
Bori se sa bolnim ciklusima – naša aktivnost i redovni treninzi doprineće u borbi protiv bolnih ciklusa, što znači, da što smo aktivniji ublažićemo ove nelagodnosti
Povećava snagu – iako nije najlagodniji osećaj treninga i smatramo da smo tada najslabije, jedno istraživanje pokazalo je da u prvoj nedelji ciklusa, koji se računa od početka menstrualnog krvarenja, naše telo ipak ima najviše kapaciteta za trening snage, zbog niskog nivoa estrogena
Kao što smo već rekli, svaku ženu prati drugačije menstrualno iskustvo, pa samim tim će drugačije reagovati na treninge. A kako da znate koji vid treninga je najbolji odabir za vas u ovim danima u mesecu, saznaćete u nastavku teksta.
TRENING SNAGE
Ženu koju prate normalni menstrulni ciklusi, koja nema dodatne poteškoće i tegobe, može se okrenuti treninzima snage. Podrazumeva se, da iako se žena oseća odlično u ovim danima, ne bi trebalo da izvlači iz sebe poslednje atome snage. Pa se shodno tome, predlaže srednja jačina treninga snage. Ženama sa menstrualnim tegobama predlaže se da prvog i drugog dana odmore sa treningom snage.
KARDIO TRENINZI
Za razliku od treninga snage, kardio treninzi i aerobni treninzi se vrlo rado preporučuju. Lagana šetnja, brzi hod, lagana vožnja bicikle, rolera… Trčanje i plivanje takođe predstavljaju odličan vid kardia u ovom periodu. Iako vam ne deluje kao najsjajnija ideja da odete na plivanje tokom ovih dana, vaši mišići biće vam zahvalni, uostalom plivanjem možete ublažiti i tegobe koje su praćene menstruacijom. Veoma je važno napomenuti da ukoliko imate obilno krvarenje, trčanje, plivanje ili vožnja bicikle ipak nije najbolja solucija za vas.
JOGA I PILATES
Sigurno najidealniji tip treninga, pogotovo u ovim danima jeste upravo joga i pilates. Vežbanjem joge i pilatesa doprinećete smanjenju grčeva u stomaku kao i neprijatanih probadanja u stomaku, takođe, poboljšava raspoloženje, mišići prikupljaju energiju, napetost se oslobađa, zgrčeni mišići se rastežu.
Najvažniji savet jeste da slušate svoje telo i da na taj način odaberete trening koji će vam najviše odgovarati tokom menstrualnih dana. Ne forsirajte svoje telo, ukoliko želi da odmori, poslušajte ga i umesto treninga pustite neki film ili pročitajte neku knjigu.
TEKST: OLJA STOJILJKOVIĆ
Olja Stojiljković je studentkinja prve godine Novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu. Profesionalno
se bavi bodibildingom i paverliftingom, drži individualne treninge i izrađuje planove ishrane.