Voda od pirinča se zbog povoljnih učinaka na zdravlje, već vekovima koristi u Indiji kao prirodni lek u borbi protiv svakodnevnih tegoba. Međutim, tek od nedavno, stiče jednaku popularnost i na Zapadu, pre svega zahvaljujući influenserima i poznatim diy (do it yourself) projektima.
KAKO SE KORISTI?
Pirinčana voda može se koristiti kako za unutrašnju, tako i za spoljašnju upotrebu. Benefiti ove vode nisu naučno dokazani, međutim, veruje se da povećava nivo energije u telu. Zahvaljujući visokom sadržaju ugljenih hidrata, te ukoliko volite da trenirate ujutru, jedna čaša ove vode može vam pružiti potrebnu energiju.
Jedan je od najefikasnijih kućnih preparata u borbi protiv dijareje je upravo pirinač. Preporučuje se u slučaju zatvora, zbog brojnih vitamina i minerala koji su ključni za digestivni sistem.
U Kini se masivno koristi kao oruđe za negu kože, dodaje se u kupke, kao sredstvo za opuštanje. Pomaže u nezi suve kože i sužava pore. Umivanje pirinčanom vodom prepočuje se dva puta dnevno, ujutru i uveče. Može se upotrebljavati i kao prirodni tonik.
Najširu primenu pirinčana voda ima kao sredstvo za negu kose. Zahvaljući ženama iz kineskog plemena Jao, koje vekovima koriste ovaj tretman i čija kosa neretko dostiže dužinu preko jednog metra.
KAKO SE PRAVI?
Priprema pirinčane vode veoma je jednostavna. Najpre je potrebno dobro oprati pirinač, a zatim ga potopiti u hladnu vodu, tako da razmera bude 3 : 1 (100g pirinča na 300ml vode). Pirinač trljati između dlanova dok voda ne dobije boju mleka, kako bi se otpustili svi potrebni minerali. Skuvani pirinač iskoristiti po želji, a vodu presuti u čašu i kada se prohladi, spremna je za upotrebu.
Na isti način može se koristiti i za negu kose i kože, ali tradicionalan recept Jao žena zahteva nešto više strpljenja. Način pripreme je isti, s tim što se pri kuvanju dodaje kora voća pomelo (grejpfrut je adekvatna zamena) i par kapi esencijalnog ulja po izboru. Kada se ohladi, sipati u teglu i ostaviti na tamnom mestu dve nedelje, nakon čega je spremna za upotrebu.
TEKST:MARIJA JOKA
Marija Joka rođena je 1999. godine u Valjevu. Pohađa master studije komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U slobodno vreme uživa u filmovima, kuvanju, prirodi i fizičkoj aktivnosti.