Nežnih latica, ljubičaste veličanstvene boje i rajskog mirisa lavanda važi za princezu biljnog carstva. Polja lavande izgledaju predivno, posebno kada biljka procveta i celo polje bude zagrljeno ljubičastom veličanstvenom bojom i obavijeno rajskim mirisom. Lavanda je veoma cenjena još od davnina. Njen miris je bio posebno cenjen u starom Egiptu i zbog njenog mirisa, koji potiče od etarskog ulja, ćup eteričnog (etarskog) ulja lavande je pronađen čak i u Tutankamonovoj grobnici.
LEKOVITA SVOJSTVA LAVANDE
Lavanda, naša princeza, nas je darovala svojim mnogobrojnim lekovitim svojstvima. Zato što je višegodišnja biljka koja može živeti do trideset godina, njeni ljubičasti cvetovi sadrže etarsko ulje divnog mirisa koje je najbitniji sastojak lavande i ima širok antigljivični spektar – pomaže kod kandidijaze i dermatofitoza tako što razara membrane gljivičnih ćelija. Lavanda takođe ima blagotvorno dejstvo na matericu i želudac, stimuliše izlučivanje mokraće i ublažava upalu bešike. Najbolje rezultate daje kada se pomeša sa žalfijom, ruzmarinom ili kamilicom, jer ove biljke pojačavaju dejstvo lavande. Potrebno je naglasiti da trudnice, dojilje i osobe koje boluju od dijabetesa bi trebalo da budu oprezne sa upotrebom lavande.
ETARSKO ULJE LAVANDE
Etarsko ulje lavande pomaže da se opustimo i smirimo. Njegov miris prijatno deluje na naš nervni sistem i tako ublažava stres i stvara osećaj bezbednosti i komfora. Idealna prva pomoć kod rana zato što služi za dezinfekciju kao alkohol, ali ne peče je, takođe, lavandino etarsko ulje. Međutim, ulje je veoma toksično ako se proguta, ali se može inhalirati i tada može pomoći kod infekcija grla, sinusa i upale krajnika.
DOBIJANJE ETARSKOG ULJA LAVANDE
Proces dobijanja etarskog ulja lavande je veoma jednostavan i uključuje destilaciju ulja iz cvetova lavande. Etarsko ulje lavande u najvećoj meri sadrži linalil- acetat, linalol, tanine i kariofilen, dok su u manjoj meri prisutni cineol, perilil- alkohol, kamfor, borneol. seskviterpenoidi, limonen, izoborneol, geraniol, antocijani kao i još oko sto jedinjenja. Procentualna zastupljenost nekih sastojaka varira u odnosu na vrstu lavande, dok određeni sastojci podstiču rast kose i smanjuju ćelavost.
ZA ŠTA SE KORISTI ETARSKO ULJE LAVANDE?
Važno je napomenuti da se etarsko ulje koristi i veoma je važan lek u slučaju poremećaja periferne cirkulacije. Može se koristiti i protiv iritacija kože uzrokovane sunčevim zračenjem, ujeda insekata, opekotina i kod zarastanja ožiljaka. Tada se etarsko ulje lavande koristi za spoljašnju upotrebu, tako što je sastojak preparata koji se utrljavaju u kožu i ima antizapaljensko i antiseptičko dejstvo. Nakon masaže tim preparatima koji sadrže etarsko ulje lavande, kožu je neophodno dobro oprati i ne izlagati je previše UV zračenju.
ČAJ OD LAVANDE
Drugi način primene lavande je u obliku čaja. Čaj od osušenog cveta lavande smanjuje psihičku napetost, pomaže kod anksioznosti, poboljšava san, ublažava menstrualne grčeve i uređuje menstrualni ciklus tako što ga čini redovnim. Takođe, olakšava probavu pa čak i pomaže pri lakšem disanju i ublažava glavobolju, jer smiruje i opušta naš nervni sistem. Najbolje je čaj od osušenog cveta lavande piti uveče, nakon napornog dana. Na taj način bismo se smirili i pripremili za preko potreban miran san.
OD LEKOVITIH SVOJSTVA DO DEKORACIJE
Iako nežna, lavanda je jedna od najjačih lekovitih biljaka. Njena lekovita svojstva čine je savršenim dodatkom naše kuhinje, a njeno eterično ulje savršenim dodatkom naše sobe. Odlična dekoracija i deo zdravog života čine lavandu premijom za ljudski organizam.
TEKST: MARIJA MALENOVIĆ