Banana hleb ili hleb sa bananama, poreklom iz Severne Amerike, idealna je poslastica za jesenje dane koji nam slede. Banane kao voće, poreklom su iz Jugoistočne Azije, međutim, hleb kao namirnica, nije izvorno azijska, zbog obilja riže koju imaju i koriste, već evropska i američka tvorevina. Prvi recepti koji su spojili banane, sa tradicionalnim hlebom, jesu američki, nastali u 18. veku. Zato danas u srpskoj kuhinji – imamo egzotični recept iz Amerike.
Ukoliko u kući imate nekoliko potamnelih banana, koje niko ne želi da pojede – nemojte ih bacati, već napravite hleb sa njima. Ukućani će ga obožavati i jesti uz dobar čaj ili kafu, slušajući bossa novu ili omiljenu bluz pesmu. Ukoliko imate difuzer ili volite mirisne štapiće, iskoristite da difuzer uključite, stavljajući dve ili tri kapi eteričnog ulja cimeta.
Vreme za pripremu je 15 minuta, dok za pečenje treba da ostavite 45 minuta.
Potrebni sastojci:
Tri ili četiri potamnele banane
Dve kašike mlevenog lana
Pet kašika kokosovog ulja
Pola šolje vode
Četiri kašičice rogača ili javorovog sirupa
Vanilin šećer po želji
Dve i po šolje ovsenog brašna
Dve kašičice praška za pecivo
Prstohvat soda bikarbone
Kašičica cimeta
Kašičica muškatnog oraščića
Kašičica soli
Šaka oraha ili badema samlevenih u blenderu
Kada krenete da pripremate smesu, uključite rernu na 180 stepeni da se zagreje. Za pripremu recepta, odvojite dve različite činije. U jednoj pomešajte suve recepte – brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, rogač, cimet, muskatni oraščić, so, vanilin šećer i prethodno samlevene bademe ili orahe. Ukoliko u kući nemate ovseno brašno, možete koristiti ono koje imate, međutim, za ovakve vrste recepata, uvek je dobro da kombinujete sastojke sa ovsenim, speltinim ili bademovim brašnom. Tada ćete znati da kolač koji jedete, hrani vašu dušu, hraneći vaše telo.
Umesto šećera, koristimo rogač ili javorov sirup. Rogač možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane i odlična je zamena za šećer. Rogač je plod drveta u obliku mahune sa semenkama tamno smeđe boje, prijatnog i slatkastog ukusa koji podseća na čokoladu. U Starom Egiptu, rogač se koristio kao zaslađivač i digestivni suplement. Tokom građanskog rata u Španiji, rogač se koristio u borbi protiv gladi i neuhranjenosti. U poređenju sa čokoladom, rogač je tri puta bogatiji kalcijumom. Bogat je vitaminima A, B1, B2, B3, B6, B9, C i E, dok od minerala sadrži gvožđe, bakar, mangan, selen, cink, fosfor, magnezijum, kalcijum, natrijum i kalijum. Visok nivo tanina (moćni antioksidant), pomaže u borbi protiv preranog starenja ćelija, deluje protivupalno i protivbakterijski.
U drugoj čini pomešajte mokre sastojke – izgnječene banane, pola šolje vode, javorov sirup ukoliko imate ili volite, zagrejano kokosovo ulje. Kada je u pitanju mleveni lan, dve kašike prelijte sa šest kašika vode i ostavite da ostoji u vodi, a zatim tu smesu dodajte mokrim sastojcima. Lan je odlična zamenica za jaja, ukoliko ne želite da ih koristite u kolaču.
Nakon što ste sve sastojke zasebno izmešali, spojite ih, promešajte, a zatim izručite u činiju za pečenje hleba, u koju ste prethodno stavili papir za pečenje. Ubacite u rernu i sačekajte oko 45 minuta, u zavisnosti od toga koliko jaku rernu imate. Da biste proverili da li je hleb gotov, uzmite čačkalicu i bocnite ga do kraja – ukoliko na čačkalici ne bude ničega – banana hleb je gotov!
TEKST: SOFIJA BORKOVIĆ, AUTORKA BLOGA ŽIVETI GLASNO
Sofija Borković je heroina obučena u telo bezbrojnih mogućnosti. Može sve, a ne mora ništa. Master komunikologije i životnih zavrzlama. Živi glasno svoj život, prikazujući sopstvene šizike kroz filozofske rasprave na blogu Živeti glasno.