Vizuelni identitet podrazumeva sve što potencijalni klijenti i/ili kupci mogu da opaze čulom vida i da povežu sa poslovanjem odnosne kompanije. To je jedan moćan alat koji ima potencijala da učini brend prepoznatljivim, uočljivim i da stvori neki vid emocionalne reakcije sa ciljnim javnostima.
ŠTA ČINI VIZUELNI IDENTITET?
Najveći deo vizuelnog identiteta čine logo, sajt kompanije, nalozi na društvenim mrežama, izgled računa, newsletter-a i izgled mejlova generalno, pakovanje, stilovi i fontovi pisanja i još mnogo toga. Dakle, vizuelni identitet je sačinjen iz brojnih komponenti koje zajedno stvaraju jednu originalnu celinu i sliku u očima javnosti. Iako je poželjno da vizuelni identitet izgleda pristojno i lepo na oko, najveći zadatak vizuelnog identiteta je zapravo da na pravilan i razumljiv način iskomunicira željenu poruku odnosne kompanije ciljnoj javnosti.
ULOGE
Komuniciranje željene poruke kreće upravo od uočavanja brenda. Logoom i bojama kompanije žele da ugrabe pažnju predstavnika svojih ciljnih grupa. Nakon uočavanja brenda, kompanije se trude da svojom marketing strategijom informišu klijente i/ili kupce o tome čime se kompanija bavi i koja je njena svrha. Prirodnim redosledom sledi i predstavljanje najboljih proizvoda i/ili usluga iz date tržišne niše. Time se ujedinjuje slika cele kompanije i prepoznaje se i sama ličnost kompanije. Klijenti i/ili kupci nakon toga stvaraju neku emocionalnu reakciju koja može, ali i ne mora biti uvek pozitivna.
HOMOGENOST KOMPONENTI
Samo utvrđivanje vizuelnog identiteta nije jednostavan posao. Kao što je već rečeno, vizuelni identitet čini veliki broj komponenti koje moraju biti homogene i komunicirati istu poruku. To zahteva veliko angažovanje kompanije. Kompanija mora da vodi računa o tome da svi delovi vizuelnog identiteta komuniciraju istu poruku i da budu konzistentni da ne bi došlo do zbunjivanja ciljne javnosti.
ODREĐIVANJE VREDNOSTI
Prvo se moraju odrediti same vrednosti odnosne kompanije. Tu se najčešće cilja na to šta je najbitnije kompaniji i kakvu sliku želi da ima u javnosti. U stvaranje vizuelnog identiteta ulazi i ličnost kompanije koja oslikava svaki aspekt kompanije. Sve to naravno treba prilagoditi ciljnim javnostima.
KREIRANJE
Nakon analiza i istraživanja sledi i samo kreiranje vizuelnog identiteta. Najbitniji delovi su boje koje se koriste, fontovi i stilovi pisanja tekstova, digitalni vizuali, logo i veb sajt. Sve to zajedno, kao i brojne druge stvari koje zavise od kompanije do kompanije, čini vizuelni identitet jedne kompanije.
PRIVLAČENJE PAŽNJE
Vizuelni identitet je samo jedna komponenta od brojnih koje čine sam brend. Ipak, vizuelni identitet igra ključnu ulogu kada je reč o privlačenju pažnje ciljne javnosti. Pravilno kreiran vizuelni identitet može mnogo doprineti diferenciranju od konkurencije na tržištu, ali i za kreiranje veza sa potencijalnim klijentima i/ili kupcima.
TEKST: ANA MILIĆEVIĆ
Ana Milićević, studentkinja treće godine Fakulteta organizacionih nauka, smer Menadžment