Tradicija i umetnost − hvatači snova

Tradicija i umetnost − hvatači snova

Predstavljamo vam nešto lepo i unikatno − hvatači snova. Na jednom američkom sajtu, koji se bavi veb-prodajom, a podržava domorodačke Indijance, ističe se da je prve hvatače snova stvorilo pleme Ojibve u Severnoj Americi.


 

KAKO NAS ŠTITE OD ZLIH DUHOVA?

Razlog koji je doveo do stvaranja ove amajlije bilo je verovanje da snovi mogu uticati na stvaran život kroz psihu i dušu. Smatrali su da spavanje može promeniti ponašanje i ličnost čoveka. Upravo iz tog razloga je stvoren hvatač snova, nalik paukovoj mreži. On zle duhove i noćne more zadržava duboko zarobljene na površini mreže. S druge strane, dobri duhovi cure kroz rupe koje su ostavljene u mreži.

 

 

TRADICIONALNI HVATAČ SNOVA

Etnolog Frensis Densmor ističe da je obruč tradicionalnog hvatača sna napravljen od vrbe. Crveno obojena mreža iznutra je napravljena od biljnih vlakana. Navodi se da je perje pričvršćeno za hvatače često simbolično, dok mreža ima oblik paukove mreže. Smatralo se da perje treba da bude lek za lakše i lepše snove. Simbol pauka i dobrog sna su bili korali koji nisu uspeli da izađu iz mreže.

 

 

BEBA I HVATAČ SNOVA

Amajlija hvatač snova je napravljena da bi bebi olakšala san. Upravo iz tog razloga svaka kolevka je bila ukrašena hvatačem sna. Vremenom je hvatač snova za Indijance postao simbol njihovog jedinstva, takozvani Pan-indijski pokret. U isto vreme, svet je čuo za hvatače snova, dok je njihova zvanična proizvodnja počela 1980. godine.

 

GDE POSTAVITI HVATAČ SNOVA?

Indijanci su trenutno podeljeni kada je u pitanju pravljenje hvatača sna. Dok neki prave za prodaju, drugi pak osuđuju njihovu komercijalizaciju. Većina korisnika hvatač snova najčešće postavlja pored prozora ili iznad kreveta. Tada se loši snovi upetljavaju u mrežu hvatača sna i pri prvim zracima svetlosti izgore. U isto vreme, dobri snovi klize niz perje i dolaze u podsvest spavača.

 

 

NAKIT SAVREMENE ŽENE

Vekovima su žene težile eleganciji i glamuru. Dok su neke žene uživale u glamuroznoj i elegantnoj garderobi, druge su pak svoju misao usmeravale ka nakitu. Upravo tada su nastajali predivni komadi nakita sa simbolom hvatača sna.

 

 

U poslednje vreme, boho stil je postao vrlo popularan. Njegova tajna se krije u ravnodušnosti prema svakodnevnom životu i problemima i smatra se da nakit sa simbolom hvatača sna upravo najviše odgovara ovakvom stilu oblačenja. Zlatni ili srebrni kompleti ovog komada se izuzetno lepo uklapaju uz ležerni boho stil. Takođe, savršen su izbor za osobe koje žele da se izdvoje iz mase uniformisanih ljudi.

 

DOBAR ILI LOŠ IZBOR

Kako većina korisnika ističe, hvatač sna postavljen iznad kreveta deluje pozitivno. Noćne more nestaju, nema iscrpljivanja tokom spavanja kao i buđenja tokom noći. Pojedini korisnici kupuju hvatač sna za retrovizor u autu ili ga koriste kao privezak za ključeve. Smatraju da ih štiti tokom vožnje i da hvata negativne sile.

 

 

TEKST: BOJANA KWIEK

Bojana Kwiek – rođena 30.01.1986, u Jagodini, profesionalno se bavi pisanjem poezije i proze, copywriter, content writer, SEO writer, NLP praktičar, social menadžer. Živi u Poljskoj. Njena poezija krasi mnogobrojne zbirke poezije. Za sebe kaže da je večiti sanjar, zaljubljenik u more i svoju inspiraciju za pisanjem upravo pronalazi pored vode, u prirodi.

 

Neguje ljubav prema pisanju svakodnevno i želja joj je da i do drugih dođe magičnost pisanog dela. Smatra da je čitanje i pisanje jedan od lekova protiv depresije i preporučuje svima da svoje sumorne dane oboje dobrom knjigom, nekim časopisom, kafom ili koktelom i osmeh na licu je zagarantovan.