Recept za savršenu grčku pitu

Recept za savršenu grčku pitu

Bilo da ste u gradu ili na primorju, u pekari ili restoranu, u Grčkoj jutra mirišu na bugatsu. Ukoliko nemate tu sreću da ovog jutra uživate na plaži, prstiju lepljivih od cimeta i vanile, donosimo vam proveren recept direktno sa obale. Bugatsa, poznata i kao grčka pita, slatki burek ili mlečna pita, neizostavna je na listi preporuka nacionalnih grčkih specijaliteta.


 

SASTOJCI ZA GRČKU PITU

Iako se originalna pita sprema od ručno razvučenih kora, verujte nam na reč, ovaj recept za kućnu pripremu će vas jednako oduševiti.

Sastojci:

Pakovanje kora za baklave
1 ½ punomasnog mleka
Puter (150 grama i još dve kašike)
Pšenični griz (200 grama)
Šećer (200grama)
So (prstohvat)
Vanilin šećer (2 kesice)
Šećer u prahu i cimet (po želji za posipanje)

 

PRIPREMA GRČKE PITE

Grčka pita se sastoji iz hrskavog i kremastog dela, s tim da prvo pravimo krem, kako bi se ohladio. U litar i po ugrejanog mleka dodamo 200 grama šećera, 200 grama griza, prstohvat soli da intenzivira ukus i dve kesice vanilinog šećera.

Mešamo dok se kuva, ali sklanjamo sa šporeta čim provri. Potrebna nam je glatka tekstura kreme, ne previše zgusnuta. Na kraju, u vruć krem dodajemo dve kašike putera i dobro promešamo. Krem presipamo u činiju, prekrivamo prijanjajućom folijom i odlažemo da se potpuno ohladi.

Kako bismo izbegli stvaranje korice, folija treba da dodiruje celu površinu krema. Potrebna nam je tepsija za pitu, podmazana maslacem. Kore slažemo tako da nam sa svake strane viri po jedan deo, koji će kasnije ići preko gornje strane pite.

Za početak, uzećemo pet kora i svaku zasebno premazati puterom. Nakon toga, presipamo sav krem na poređane kore i ravnomerno ga raspodelimo po tepsiji, nakon čega vratimo višak kora i premažemo ih puterom.

Preostalih pet  kora ređamo odozgo i ponavljamo proces premazivanja puterom, vodeći računa da kore upakujemo u tepsiju. Nakon što smo i gornju koru premazali puterom, naša Bugatsa je spremna za rernu.

 

ZAVRŠNI DEO I POSLUŽIVANJE

Pečemo je oko 35-40 minuta na 200 stepeni, znaćete da je gotova kada porumeni i deluje hrskavo. Ukoliko vam se čini da je donja kora nedovoljno pečena, možete je prebaciti u drugu tepsiju i dopeći poslednjih desetak minuta.

Nakon pečenja, ostavite je da odmori desetak minuta a potom je pospite šećerom i cimetom. Možete je služiti na veće ili manje komade, a da ste u Grčkoj, dobili biste je iseckanu na male komade.

 

 

TEKST: MAJA RADOVIĆ

Maja Radović je filolog arapskog jezika i književnosti, sertifikovani copywriter, fotograf entuzijasta, Hari Poter fan i mama.