Mango i Papaja je seksi sajt sa holističkim temama.

Advertajzing - zašto nam je koristan?

Advertajzing – zašto nam je koristan?

Da li ste se ikada zapitali zbog čega kupujete određene proizvode, koristite određene usluge? Šta je u ponudi, pod kojim uslovima i kako svako od nas donosi odluku pri kupovini glavne su stvari kojima se bavi marketing, ali i sam advertajzing, odnosno oglašavanje.


 

ŠTA JE ADVERTAJZING?

Postojanje dva termina za istu industriju nije retkost. U ovom slučaju je interesantno što je engleski termin prihvaćeniji kako unutar, tako i van struke. Advertajzing industrija uža je od marketing industrije ili industrije komunikacija, ali ne i manje značajna. Štaviše, deo je obe pomenute industrije. Bez advertajzinga ništa ne bi funkcionisalo kako je to danas.

 

 

Advertajzing, u osnovi, povezuje proizvođače i potrošače. Obuhvata direktno plaćeno oglašavanje usmereno prema potrošačima u ime oglašivača. Međutim, ima i druge vidove komunikacije koji mogu u sebi sadržati i indirektne oblike prenošenja poruka. Bilo koji oblik komunikacije sa tržištem jeste advertajzing. Produkcija reklamnih materijala, predlozi prodajnih promocija, ali i Internet oglašavanje – deo su ove industrije.

 

 

KADA JE NASTAO?

Ova industrija postoji od prošlog veka, kada je i razvoj komunikacija počeo. Bum koji je masovna proizvodnja donela doveo je i do stvaranja marketinga, pa tako i oglašavanja. Ubrzano stvaranje prevelike ponude na tržištu, omogućeno širenjem proizvodnje, dovelo je i do potrebe za isticanjem sopstvenih proizvoda i usluga, kako bi i prodaja mogla da postoji. Borba za pažnju potrošača traje od tada do danas.

 

 

ZAŠTO JE BITAN?

Sve što promoviše biznis deo je advertajzinga. Oglašivači zato nastoje da stvore prvenstveno svest kod potrošača. Onda, kada imaju njihovu pažnju, da im razviju interesovanje za ono što nude. Kod dela masovne publike, koja ima pristup određenom vidu oglašavanja tog brenda, razviće se želja za kupovinom ili korišćenjem usluga.

 

 

 

To će, u najboljem slučaju, dovesti do njihove akcije. Stvaranje potrebe, želje za nečim ima dobru stranu i za biznis, ali i za potrošača. Biznis ostvari profit, potrošaču se reši određeni problem, život promeni na bolje – u idealnoj situaciji.

 

 

OPREZ, POTROŠAČI!

Svakako, potrošači ne treba da dozvole da budu zavarani onim što im se nudi. S obzirom na razvijenost ove industrije, danas je mnogo lakše susresti se sa prevarom ili nekim ko želi da iskoristi novac koji je potrošač spreman da da na određeni proizvod ili uslugu. Kako oglašivač ima korist od kupca samo ako on prozivod ili uslugu kupi, odnosno plati, razume se i pojava ovakvih situacija. Međutim, ona ne može ni na koji način opravdati.

 

 

Ipak, ne treba kriviti ni kupce koji nasednu na prevaru. Svaka oglasna poruka osmišljena je tako da bude zanimljiva, pamtljiva, kreativna, a efikasna i laka za razumevanje. Jednostavnije poruke ujedno su i bolje, jer niko ne želi da se bavi dešifrovanjem određene reklame.

 

 

 

U interesu oglašivača je da na najbolji način iskoristi tih nekoliko sekundi koje potrošač potroši na njihovu oglasnu poruku. To onda znači i da će brzo i efektno verovatno biti njihov moto pri stvaranju poruka. Potrošač je tako od početka u podređenoj poziciji i sa većom mogućnošću postupanja baš onako kako oglašivač želi.

 

 

ISTA PRAVILA VAŽE SVUDA

Advertajzing ovako možda ne zvuči previše etično, već više kao kakva manipulacija širokim narodnim masama, ali to u stvarnosti ne bi trebalo da bude tako. Postoji mnogo grana advertajzinga, više njegovih vrsta. Zbog toga se mnoge i bore za bolji pristup potrošačima i moralniju prodaju. U interesu biznisa, ali i njegovih kupaca, jeste da trgovina funkcioniše nesmetano i što prijatnije po obe strane.

 

 

Sve ovo važi kako za oglašavanje u tradicionalnim medijima, tako i za oglašavanje na Internetu. Internet je doneo veliki preokret ovoj industriji, pa tako danas predstavlja i značajniji deo nje. Način rada koji postoji dugi niz godina u industriji advertajzinga poprilično je sličan kada se prenese u virtuelni svet. Nove mogućnosti, veće ciljne grupe i više načina za plasiranje sopstvene poruke – ključne su karakteristike Internet advertajzinga.

 

 

GDE BISMO BILI BEZ ADVERTAJZINGA?

Svakako, razne su opcije za sve uključene strane u procesu trgovine. Kako potrošači treba da se čuvaju prevaranata, tako i oglašivači ne treba da zaborave da svoje kampanje prave u odnosu na etički kodeks ovog posla. U svakom slučaju, ko zna gde bismo, kao društvo, bez oglašavanja bili sada i u kom stadijumu nerazvijenosti.

 

 

 

TEKST: ALEKSANDRA TODIĆ

Aleksandra Todić je u osnovi entuzijastična idealistkinja. Voli da se edukuje na različite teme, a pokreće je želja da zna što više i spozna nešto novo svakoga dana. Nakon završetka studija Komunikologije volela bi da raširi svest o značaju medijske pismenosti u današnjem svetu.

 

Zaljubljenost u knjige, strane jezike, putovanja i sve što nose sa sobom želela bi da na različite načine podeli sa drugima – jedan od kojih je i pisanje. Blizanac u njoj svoju karijeru vidi u različitim sferama rada sa ljudima – kao kreativca u marketingu, pisca, predavača, ali i menadžera za ljudske resurse, sa nadom da što bolje spozna ljudsku psihu i ono što ljude pokreće.