Mango i Papaja je seksi sajt sa holističkim temama.

čarls bukovski

Kako je stvarao Čarls Bukovski?

Čarls Bukovski, za neke čudak, a za neke genijalac, definitivno će ostati upamćen po svom eksplicitnom, sirovom, ponekad čak vulgarnom književnom izrazu i svojim pričama o simpatičnim gubitnicima sa margina američkog društva.

 


 

KO JE BIO ČARLS BUKOVSKI?

Čarls Bukovski se rodio kao Henri Čarls Bukovski Mlađi u Andernahu, u Nemačkoj. Njegov otac Henri Bukovski bio je američki vojnik, a majka Katarina Fet Nemica. Godine 1922. porodica Bukovski se seli u Ameriku u Los Anđeles, grad u kome će Bukovski provesti najveći deo svog života.

 

 

Bukovski je odrastao u vreme ekonomske depresije koja je zahvatila Ameriku između dva svetska rata. Njegov otac bio je izuzetno strog i dominantan, a kako je često ostajao bez posla, svoje nezadovoljstvo i frustracije najčešće je iskaljivao na dečaku redovno ga maltretirajući, o čemu će Bukovski pisati u svom romanu Bludni sin.

 

 

Kao adolescent, borio se sa aknama koje su ostavile ožiljke na njegovom licu i dodatno doprinele tome da se još više oseća kao čudak. Stvarnost je za njega bila traumatična, a on je često od nje bežao okrećući se alkoholu, ali i knjigama. Kao srednjoškolac je mnogo čitao, a posebno voli dela Ernesta Hemingveja, Sinklera Luisa, Karsona Makulersa i D. H. Lorensa.

 

 

Po završetku srednje škole upisuje gradski koledž u Los Anđelesu i pohađa kurseve novinarstva i književnosti, želeći da postane pisac. Međutim, napušta koledž i odlazi od kuće 1941. godine posle jedne od svađa sa ocem, pa ne želeći da se priključi američkoj vojsci, Bukovski je u ratnim godinama živeo gotovo kao beskućnik putujući Amerikom i povremeno odrađujući sitne poslove kako bi zaradio nešto novca.

 

 

KNJIŽEVNI STIL

Dela Čarlsa Bukovskog u osnovi su autobiografska. Teme su šarolike i raznovrsne, a u centru interesovanja ovog pisca su uvek patnje i problemi običnog čoveka. Njegova dela su bila neka vrsta dnevnika. U njima je beležio svakodnevne misli i događaje, bežeći u svoj svet i skrivajući se od stvarnosti. Likovi u njegovim delima uglavnom su očajni, nesrećni ljudi koji su, kao i on, bili čudaci. Najpoznatiji junak njegovih romana je Henri Kinaski.

 

 

On je zapravo alterego Čarlsa Bukovskog: gubitnik, pijanac, kockar i ženskaroš koji živi na ivici bede, druži se sa propalicama i prevarantima, a žene povremeno koristi kako bi se dokopao visokog društva. Baš kao i Bukovski, Henri Kinaski voli samoću, alkohol, pisanje i klasičnu muziku.

 

 

Književni izraz Čarlsa Bukovskog neće se dopasti svima. Toliko je jednostavan, ali mu to daje jedinstvenost. Razumljiv je svima, često duhovit, ali istovremeno ironičan i ciničan. Jezik kojim piše veoma je sirov, pa često koristi ulične, neretko vulgarne i brutalne izraze. Zato su samo pojedini izdavači prihvatili da štampaju njegova dela, pa je nekada važio za underground autora. Interesantna je činjenica da je za života stekao mnogo manje slave i uspeha kod književnih kritičara i čitalaca nego što je ima danas. Trebalo je dosta godina da se njegov stil shvati i prihvati.

 

 

BUKOVSKI I LJUBAV

Bukovski je dugo bio zaljubljen u Dženet Koneli Bejker, ženu deset godina stariju od njega, koja je takođe bila alkoholičarka. Sa njom je proveo gotovo čitavu deceniju i u tom periodu je skoro sasvim prestao sa pisanjem. Nakon njene smrti, koju je uzrokovala prekomerna količina alkohola, Bukovski ponovo počinje da piše i dosta pesama posvetio je njoj. Bio je sa mnogo žena i o ljubavi je pisao kao o nečemu prolaznom.

 

 

Voleo je da bude sa ženama, ali više je voleo svoju samoću. Uvek je do tančina opisivao svoja ljubavna i seksualna iskustva, pominjući svaki detalj, sve mane i vrline žena sa kojima je bio. Upravo je to taj sirovi, eksplicitni stil o kojem smo govorili.

 

 

Čini se kao da posle Dženet nijednu nije mogao da zavoli. Njegova ljubav je umrla je zajedno sa njom. Sa ostalim ženama je samo ubijao vreme. Dokaz za to su neke od njegovih najlepših ljubavnih pesama koje je Bukovski napisao nakon njene smrti. Ona mu je bila inspiracija i večna muza kojoj je posvetio nekoliko zbirki pesama.

 

 

TEKST: JELENA TRAJKOVIĆ

Jelena Trajković je studentkinja prve godine Novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu. Zaljubljenik je u muziku i poeziju, koju u slobodno vreme i sama stvara.